nowości.com.pl
autor: Tomasz Bielicki
2015-06-05

 

Panoramiczne wariacje Marka Czarneckiego

 

To może być jedna z największych wakacyjnych atrakcji. W okolicy fontanny Cosmopolis staną dwie ogromne panoramy Torunia - dzienna i nocna. Każda o wymiarach 3 x 50 metrów.


Czy będzie to największa panorama na świecie? - Nie - śmieje się Marek Czarnecki. - Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy już w „Księdze rekordów Guinnessa”. Mimo że wydruk będzie miał jakość fotograficzną, to jednak nie zmieściliśmy się w kategorii największe zdjęcie, w której uwzględniane są również prace wydrukowane byle jak, byle tylko ich twórcy mogli pochwalić się rozmiarem. Uwzględniono w niej również fotografie klejone z wielu części. Moje oba zdjęcia zostaną wydrukowane w całości.

 

Dłuższej rolki już nie ma


Druk tak olbrzymich zdjęć odbędzie się w jednej z toruńskich drukarni. Marek Czarnecki ma już za sobą etap testów. Zdjęcia mogłyby być jeszcze większe. 
- Niestety, na przeszkodzie stanęła nam maksymalna długość rolki specjalnej folii, na której zostaną wydrukowane - tłumaczy Czarnecki. 
Jego ogromną dzienną i nocną panoramę będzie można oglądać tylko od 4 do 12 lipca w przestrzeni między Collegium Maximum UMK a fontanną Cosmopolis.
Marek Czarnecki za swoje zdjęcia był wielokrotnie nagradzany. Znajduję się w czołówce 50 najlepszych na świecie profesjonalnych fotografów panoramistów (Lista TOP-50). Jest członkiem m.in. brytyjskiego The Master Photographer Association, amerykańskiego International Association of Panoramic Photographers oraz belgijskiej Federacji Europejskich Fotografów. W Toruniu stoi na czele Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików. 

 

Atrakcje w trójwymiarze


Toruński fotografik nie próżnuje. Aktualnie w regionie można oglądać jego prezentacje panoram w 3D. Już kilka lat temu Marek Czarnecki pokazywał nam w swojej pracowni zdjęcia stereoskopowe wykonane na Bielanach, na terenie miasteczka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Od tego czasu rozwinął swoje umiejętności w tym zakresie, rozszerzył swój pomysł i zainteresował nim Urząd Marszałkowski. Tak narodziła się wystawa „Przestrzenie kujawsko-pomorskie 3D”.
- Podróżując po regionie wykonałem 40 tysięcy pojedynczych zdjęć największych atrakcji województwa, z czego powstało aż 250 panoram w 3D. Do prezentacji wybraliśmy te najbardziej ekspresyjne - mówi „Nowościom”. - Myślę, że na świecie jest może zaledwie 10-15 osób, które na serio zajmują się tworzeniem takich stereoskopowych zdjęć panoramicznych.


nowości.com.pl
autor: Tomasz Bielicki
2012-06-19

 

Panoramy jak z baśni

Zaglądamy do pracowni toruńskiego fotografika Marka Czarneckiego

Kochał fotografię robioną szerokim kątem, ale zaczęła go ograniczać. Ponad dekadę temu zabrał się więc za panoramy, które zapewniły mu międzynarodowe laury. Mimo że obecny 2012 rok jeszcze się nie skończył, to Marek Czarnecki może go już zaliczyć do niezwykle udanych. Po raz kolejny sięgnął bowiem po nagrody przyznawane w The Epson International Photographic Pano Awards.
W klasyfikacji ogólnej zajął trzecie miejsce spośród 50 najlepszych fotografów panoramicznych na świecie.
- Nie ukrywam, że byłem zaskoczony, tym bardziej że oprócz tej nagrody przyznano mi również srebrny medal za zdjęcie nowoczesnej architektury przemysłowej oraz osiem medali brązowych - mówi Marek Czarnecki.
Toruński fotografik nie spoczywa jednak na laurach. Obecnie realizuje kilkanaście projektów, oczywiście panoramicznych. „Nowości” odwiedziły go w jego pracowni, aby poznać kulisy trzech z nich. Pierwszy to iście bajkowy projekt składający się z ponad setki zdjęć wykonanych w latach 2006-2011. Wystarczy obejrzeć zaledwie kilkanaście z nich, aby samemu odgadnąć tytuł całego artystycznego przedsięwzięcia. - „Magiczny Toruń”? - zgadujemy, a Marek Czarnecki z zadowoleniem przytakuje, prezentując swoje dzieło.

Zabawa cieniem i światłem Most Pauliński, Rynek Nowomiejski, ulica Podmurna i wiele innych toruńskich zakątków. Niby znamy te miejsca, ale dzięki zmianie perspektywy i ochłodzeniu kolorystyki na zdjęciach jawią nam się zupełnie inaczej. Zamiast zgiełku wyartykułowano magię poszczególnych uliczek. Zachmurzone niebo dodało nutę dramatyzmu, a latarnie bajkowego charakteru. Jak z baśni o dziewczynce z zapałkami Hansa Christiana Andersena.
- Toruń zawsze był prezentowany przez fotografów z uwzględnieniem gotyku. Postanowiłem od tego odejść, bawiąc się światłem i cieniem, podkreślając tajemniczość całego miasta - mówi fotografik. O jego drugim projekcie - „Nasz bezpieczny świat” - pisaliśmy już nieco na łamach „Nowości”. Autorowi zależało na pokazaniu ludzi z ograniczoną wolnością w przestrzeniach znanych z codziennego życia. Tereny JAR-u, opuszczone gospodarstwo, zamek krzyżacki, a nawet więzienie w Łęczycy. Z 25 zaplanowanych sesji fotograficznych ze statystami zrealizowano już połowę. Końcowy efekt poznamy w lutym w salach toruńskiego Muzeum Okręgowego.

Będzie europejski rekord?
- Aktualnie wspólnie z żoną Jadwigą pracujemy nad gigapikselowymi panoramami z różnych części Polski, również z Torunia - opowiada Marek Czarnecki. - To niezwykle pracochłonny projekt. Dlaczego? Na jedną panoramę składa się ok. 4 tys. zdjęć, co zajmuje jakieś 6 godzin fotografowania. Do tego dochodzą jeszcze 3 doby przeznaczone nad ich składanie. Ale warto. W efekcie powstaje zdjęcie, które wydrukowane ma długość ok. 60 metrów i niesamowitą jakość. Przymierzamy się z żoną do wykonana największej panoramy w Europie.

 

 


 

 

 

Polak wśród najlepszych fotografów panoramicznych na świecie

Polski fotograf, Marek Czarnecki, zajął III miejsce w konkursie The EPSON International Photographic Pano Awards.

Marek Czarnecki jako jedyny Polak na międzynarodowym konkursie The EPSON International Photographic Pano Awards w klasyfikacji ogólnej zajął III miejsce wśród 50 najlepszych fotografów panoramicznych na świecie w 2012 roku. Oprócz tak znaczącej nagrody otrzymał również srebrny medal za zdjęcie nowoczesnej architektury przemysłowej oraz osiem medali brązowych, gdzie jednym z medalowych zdjęć jest panorama z jego autorskiego projektu Nasz Bezpieczny Świat, którego inauguracja odbędzie się w 2013 r.


Marek Czarnecki to artysta fotografik, laureat międzynarodowych konkursów, zdobywca prestiżowych nagród, w tym sześciokrotnie przyznanej przez MPA w Wielkiej Brytanii. Działania artystyczne łączy z fotografią komercyjną, kreując i tworząc zdjęcia dla firm z różnych branż, instytucji, agencji reklamowych, wydawnictw. Jego prace, zarówno użytkowe, jak i artystyczne kolekcjonerskie, są zawsze oceniane na najwyższym poziome, uznawane jako dobra lokata finansowa,doceniane przez firmy i media na całym świecie.

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
All pictures on this site are copyrighted. Copying of any picture is not allowed. / Wszystkie zdjęcia na tej stronie są chronione prawami autorskimi. Kopiowanie jakiegokolwiek obrazu jest zabronione.